Skialpinizmus - v okolí Štrbského Plesa

100 km 50 min

Príďte si užiť zimnú krásu Tatranského národného parku aj mimo zjazdoviek a vyznačených bežkárskych tratí. Doprajte si vytúžený relax a pokoj. Pohrávate sa s myšlienkou, že začnete so skialpinizmom? SKIALPJOGGING je ten správny prvý krok a my sme tu pre vás! Spolu začneme výstupmi po zjazdovkách. Nepochybujeme, že vás tento druh pohybovej aktivity osloví. Neskôr sa môžeme spoločne vybrať do tatranských dolín a sediel. Neváhajte a vykročte s nami správnym krokom (lepšie povedané správnym sklzom) priatelia!

Tipy na trasy

Začiatočníci:

VÝSTUP PO ZJAZDOVKE NA SOLISKO:

Pri výšľape na Solisko vás okrem radosti z pohybu čaká rozhľad na nádhernú scenériu. Napravo začínajúcu prekrásnou Mlynickou dolinou s majestátnou Patriou a Hrebeňom Bášt končiacim Hlinskou vežou. V závere doliny sa týči tatranská pyramída – Štrbský štít a pred vami, priamo nad zjazdovkou, vrchol Predného Soliska. Naľavo môžete obdivovať Sedielkovú kopu so Sedielkovým priechodom. Za nimi sa týči legendárny Kriváň.

VÝSTUP PO ZJAZDOVKE do Lomnického sedla

Pre tých, ktorí sú aj na prvé pokusy náročnejší, by sme odporučili spoločný výstup do Lomnického sedla. Dĺžka trate je 6 km, s prevýšením 1300m, kde prekonáte magickú hranicu 2000m nad morom. Pri výšľape do Lomnického sedla (Skalnatého plesa) budeme mať neustále pred očami druhý najvyšší štít Tatier – Lomnický štít, napravo Kežmarský, Huncovský štít a Veľkú Svišťovku, a naľavo do polovice trasy budete môcť obdivovať masív Prostredného hrotu a Slavkovského štítu. Na záver nás v Lomnickom sedle nás čaká jeden z najkrajších Tatranských výhľadov. Pridáte sa?

Mierne pokročilí:

SKIALP túra k vodopádu Skok (povolený skialpový koridor v zmysle návštevného poriadku od 15. decembra do 15. apríla)

Môžeme vás zobrať na malú skialpovú prechádzku k vodopádu Skok v Mlynickej doline. Túto skialpovú túru začíname pri dolnej stanici lanovky, pokračujeme nenáročným stúpaním ústím Mlynickej doliny až k prvému skalnému prahu Mlynickej doliny, k vodopádu Skok. Napravo sa na tejto trase týči prekrásny masív Patrie aj jej Galérie, Sedlo nad Skokom a celý
Hrebeň Bášt. Pred nami v strede doliny v jej samotnom závere sa týči tatranská pyramída – Štrbský štít a naľavo Soliskový hrebeň začínajúci vrcholom Predného Soliska a Soliskovým sedlom, do ktorého, v prípade priaznivých podmienok a chuti, môžeme (nemusíme) pokračovať.

Pokročilí:

SKIALP túra Veľkou Studenou dolinou s možnosťou zdolania dvoch vysokohorských sediel (Priečne a Baranie sedlo) (povolený skialpový koridor v zmysle návštevného poriadku od 15. decembra do 15. apríla)

Skialpová túra Veľkou Studenou dolinou začíname v Starom Smokovci, prípadne na Hrebienku a pokračujeme vytýčeným skialpinistickým koridorom do Studenovodských dolín, konkrétne výstupom Veľkou Studenou dolinou. Napravo budeme cestou míňať masív Oštepov a Kostolov, končiaci Prostredným hrotom, naľavo pod Slavkovským štítom prekrásny Slavkovský vodopád (v zimných mesiacoch sa mení na nádherne zamrznutý ľadopád). Postupne budeme naberať výšku a prejdeme Bránou pod Zbojníckym chrbtom. Odtiaľ zamierime do kotla Sivých plies. Postupujeme po Streleckých poliach a smerujeme do Priečneho sedla, nachádzajúceho sa v hrebeni Prostredného hrotu, ktoré je najschodnejším variantom na prechod do Malej Studenej doliny. Ak by sa vám po zjazde na Téryho chatu málilo, čaká vás ešte zdolanie Baranieho sedla a zjazd Veľkou Zmrzlou dolinou cez „Flašku” až na Brnčalovu chatu, kde si určite zaslúžite nejaké to pivko, teplý čajík alebo inú odmenu.