Rysy (2499 m.n.m.)

9.44 km 480 min

Trasa:
Štrbské Pleso (1350 m n.m.) – Popradské pleso (1500 m n.m.) – rázcestie nad Žabím potokom – sedlo Váha (2340 m n.m.) – Rysy (2499 m n.m.)
naspäť: tá istá trasa

Prevýšenie:
1 150 m
Trvanie: celodenná – 8:20 hod. ( ↑ 4:40 ↓ 3:40)
Kondičná náročnosť: 3/3
Technikcá náročnosť: 2/3

Východiská:
• Štrbské Pleso
• zástavka TEŽ Popradské Pleso
• Lysá Poľana

Túra prechádza chatami:
• Chata pri Popradskom plese
• Chata pod Rysmi

Výstup na Rysy je najpopulárnejším turistickým výstupom, najmä vďaka krásnemu výhľadu z vrcholu. Rysy, nachádzajúce sa na slovensko-poľskej hranici, majú tri vrcholy. Najvyšším je stredný vrchol (2 503 m n. m.) ležiaci na území Slovenska, druhým v poradí je severozápadný vrchol na poľskom území a najnižším je juhovýchodný vrchol (2 473 m n. m.). Klub Rysy každoročne organizuje 3-dennú akciu pod názvom Medzinárodné stretnutie mládeže Rysy, ktorého hlavnou métou, okrem dobrej zábavy, je výstup na Rysy.

Zo Štrbského Plesa po Tatranskej Magistrále cez Trigant ako aj asfaltovou cestou zo zástavky TEŽ Popradské pleso sa po hodinovom nástupe dostávame na rázcestie neďaleko Chaty pri Popradskom plese. Z rázcestia pokračujeme polhodinovou prechádzkou turistickým chodníkom spočiatku v lese, neskôr v pásme kosodreviny až na rázcestie nad Žabím potokom. Tu sa modrá značka odkláňa na severozápad do Vyšného Kôprovského sedla (2 180 m n.m.). Náš výstup pokračuje smerom na sever po chodníku do Kotliny Žabích plies, kde nás čaká nenáročný, oddychový úsek popri Žabích plesách. Nasleduje strmší výstup zaistenými reťazmi a po 1hod 45min prichádzame na Chatu pod Rysmi. Pokračujeme hodinovým výstupom cez sedlo Váha (2 339 m n.m.), oddeľujúce Mengusovskú dolinu od Českej doliny, na vrchol Rysov.

Naspäť zostupujeme tou istou cestou alebo je možný zostup na poľskú stranu na Morské oko (popísaný vo variante Lysá Poľana), je však časovo náročnejší.

Výhľady z vrcholu:

Z vrcholu sa naskytujú krásne výhľady na celé Tatry, na východe dominuje najvyšší tatranský štít, Gerlachovský štít (2 654 m n.m.), na západe hrebeň Západných Tatier. Na poľskej strane vo výške 1 583 m n.m. leží najväčšie pleso celého pohoria, Morské oko.

Variant Lysá Poľana:

Prevýšenie: 1 529 m
Čas výstupu: 5 hod

Z Lysej Poľany – hraničný prechod, prechádza turistický chodník ústím doliny Roztoky na chatu pri plese Morské oko. Z Morského oka pokračuje chodník až na vrchol Rysov.

Naspäť zostupujeme tou istou cestou alebo je možný zostup na slovenskú stranu na Popradské pleso alebo Štrbské Pleso.